Komu można przekazać 1% podatku?

Przekazywanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego stało się możliwe w 2004 roku, na mocy ustawy o OPP i wolontariacie. Podatnik ma możliwość podania w rocznym zeznaniu podatkowym numeru KRS wybranej organizacji, która otrzyma przelew od Urzędu Skarbowego. Odpowiedzmy zatem na pytanie, komu można przekazać 1% podatku. Postaramy się zasugerować, gdzie przekazać 1% podatku, aby pieniądze jak najlepiej realizowały zadanie budowy społeczeństwa obywatelskiego i służyły osobom, które tego najbardziej potrzebują.

Jak szukać organizacji gdzie przekazać 1% podatku?

Przepisy prawne jednoznacznie stwierdzają, dla kogo możliwe jest przekazanie 1% podatku. Na liście podmiotów uprawnionych znajdują się wyłącznie organizacje pożytku publicznego, które otrzymały status prawny i indywidualny numer KRS. Zastanawiając się, gdzie przekazać 1% podatku, powinniśmy zatem wyszukać fundację z listy KRS, a następnie wpisać jej numer podczas składania rocznej deklaracji podatkowej. Poszukiwania podmiotu komu można przekazać 1% podatku, warto rozpocząć od analizy własnej wizji poprawy rzeczywistości. Obecnie na liście KRS figuruje blisko 9000 organizacji pożytku publicznego, wśród których znajdziemy fundacje pomagające dzieciom, instytucje zajmujące się terapią osób niepełnosprawnych, jak również wiele organizacji wspierających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Warto skonfrontować indywidualny profil wartości z możliwościami wsparcia dla OPP.

Podatnicy, którzy zastanawiają się, gdzie przekazać 1% podatku, mają również możliwość skorzystania z sugestii programów do rozliczeń deklaracji PIT. Program e-PITy jest doskonałym przykładem rozwiązania, które znacznie ułatwia proces rozliczeń i wybór podmiotu do 1% podatku na kogo przekazanie tej sumy będzie miało realny wpływ. Link do pobrania programu znajdziemy m.in. na stronie Fundacji Agnieszka.

1% podatku – na kogo warto go przekazać?

Gdzie przekazać 1% podatku i jaki to ma wpływ na poprawę warunków socjalnych w społeczeństwie? Rynek 1% podatku na kogo ta kwota zostaje przekazywana, osiągnął niebagatelną sumę 600 milionów złotych w deklaracjach podatkowych za rok 2020. Organizacje pożytku publicznego dzięki dobrej woli osób fizycznych składających deklarację, mają możliwość pozyskania pokaźnych funduszy na realizację swoich celów statutowych. Rozważając zagadnienie, gdzie przekazanie 1 procenta podatku okaże się najskuteczniejsze, dobrze jest zapoznać się z opisem działalności wybranego podmiotu na jego stronie internetowej. Każda organizacja pożytku publicznego musi przedstawiać do wglądu darczyńców regularne sprawozdania finansowe, pokazujące postępy w realizowaniu celów statutowych. Przepisy prawne mówią, komu można przekazywać 1 procent podatku. Nie sugerują natomiast, gdzie przekazanie 1 procenta podatku pozwoli jak najlepiej realizować polski interes społeczny. Wolność w wyborze OPP daje podatnikowi szansę na kształtowanie rzeczywistości społecznej zgodnie z własnym systemem wartości i preferencjami.

Gdzie przekazać 1% podatku?

Wybierając dla kogo 1% podatku zostanie przekazany, lista organizacji pożytku publicznego stanowi punkt odniesienia, jednak wybór właściwego podmiotu może sprawiać trudność osobom, które nie są zdecydowane na określony kierunek działalności pomocowej. Wówczas warto kierować się sugestiami organizacji o wieloletniej historii, które udowodniły swoją skuteczność w realizowaniu założeń. Jedną z nich jest Fundacja Agnieszka, zajmująca się pomocą osób o największym ryzyku wykluczenia społecznego – dzieciom borykającym się z upośledzeniem umysłowym.

Wskazanie na kogo 1 procent podatku będzie przekazany, nie wymaga od podatnika żadnego wysiłku. Podanie numeru KRS danej organizacji zajmuje dosłownie chwilę, a cała reszta rozliczeń następuje poprzez instytucje rządowe. 1% podatku umożliwia skuteczne wspierania osób najbardziej potrzebujących, które w innym przypadku nie otrzymałyby wymaganej pomocy. Działalność OPP zmienia świat na lepsze, a 1% podatku pozwala uczynić te zmiany jeszcze bardziej efektywnymi.


Serwis fundacjaagnieszka.pl korzysta z plików cookies. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce
Copyright by 2021 - FUNDACJA DZIECIOM Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM „AGNIESZKA”